Przejdź do treści strony Przejdź do stopki

Historia szkoły

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Zdrochcu ma bogatą historię i znamienitych ludzi, którzy zapisali się na kartach historii Polski jako wielcy patrioci.

Nieprzypadkowo tarnowski pułk został patronem tej wiejskiej placówki. Kierownikiem szkoły był bowiem przed laty Józef Tracz, którego syn - porucznik Tadeusz - walczył w 16 Pułku Piechoty i zginął w 1939, w bitwie pod Ćwiklicami. Kolejny jej kierownik, Franciszek Kuczek ps. "Deska", był uczestnikiem Akcji Trzeci Most.

Oto historia Szkoły w pigułce.

W roku 1895 zorganizowano jednoklasową szkołę wspólną dla mieszkańców wsi Zdrochec i Marcinkowice. W tym celu wynajęto izbę u jednego z gospodarzy w Zdrochcu. Pierwszymi nauczycielami byli Pani Józefa Stanka  i ksiądz Karol Suwada.

Według kart historii dziedzic Fibich ofiarował plac pod budowę Szkoły. W roku 1905 gmina Zdrochec zaciągnęła pożyczkę i wybudowała szkołę, w której były dwie sale. W roku 1948 pan Józef Tracz dołączył do grona Szkoły (Pani Jadwigi Sadło i Pani Salomei Kądziołka), a w marcu 1949 pani Irena Tracz. Rok szkolny 1949/50 rozpoczął się uroczystą akademią dnia 1 września. W uroczystości wzięła udział młodzież szkolna, grono nauczycielskie, Komitet Rodzicielski. W roku powyższym prowadzono naukę już  w zakresie siedmiu klas. Ponadto uruchomiono wieczorowy kurs dla analfabetów. Rok szkolny 1950/51 rozpoczął się przy pełnej obsadzie personalnej. Nauka odbywała się w trzech budynkach: w budynku szkolnym w Zdrochcu, w budynku szkolnym w Marcinkowicach i w wynajętym od  Stanisława Machalskiego budynku  w Zdrochcu.

Przez pewien okres czasu  do Szkoły uczęszczała również młodzież z Przybysławic.

W związku z małą liczbą uczniów organ prowadzący zdecydował o likwidacji placówki w roku szkolnym 2010/2011.

Dzięki wielkiej determinacji i zaangażowaniu  mieszkańców, mimo małej liczby uczniów,  udało się rozpocząć nowy rok szkolny 1 września 2011 roku. Utworzono Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola, którego organem prowadzącym stało się Stowarzyszenie SZKOŁA WSPÓLNYM DOBREM.

Prezesem Stowarzyszenia został Pan Krzysztof Kalita. Dyrektorem Zespołu w latach szkolnych 2011/2012 – 2018/2019 była Pani Paulina Piotrowska.

Dzięki współpracy Pani Dyrektor ze Stowarzyszeniem i Rodzicami udało się wyremontować budynki Szkoły i Przedszkola, wyposażyć w nowe meble i niezbędną bazę dydaktyczną.

Od września 2019 roku obowiązki Dyrektora Zespołu pełni Pani Anna Wnętrzak.

Od września 2020 r. stanowisko Dyrektor Zespołu objęła Pani Marta Golec.